Google
Zaloguj się...

PORADY

Modernizacja czy kupno nowego komputera ?
Jakie wybrać podzespoły ?
Jak zmontować komputer ?

Modernizacja czy kupno nowego komputera ?

Decyzja powinna być podjęta zależnie od ilości koniecznych zmian. Konieczność modernizacji wiąże się zwykle z potrzebą zastosowania nowych, bardziej wymagających programów, lub z wymianą systemu operacyjnego. W tabeli podano orientacyjne wymagania dla poszczególnych zastosowań:
Wymagania programy biurowe, księgowość
GRY
Grafika, CAD
ProcesorIntel Core i3 lub i5
Intel Core i7
Intel Core i7
Pamięć 2 GB
4 GB
4 GB
Dysk 500 GB 1 TB 1 TB
Karta graficzna dowolna
Grafika z dobrą akceleracją 3D
Grafika wysokiej klasy

Najdroższymi elementami komputera są procesor, płyta główna, pamięć, dysk i ewentualnie karta graficzna. Jeżeli wszystkie te elementy wymagają wymiany, lepiej kupić nowy komputer. Jeżeli zaś trzeba wymienić np. tylko dysk i dołożyć pamięci - korzystniejsza będzie modernizacja. W naszej firmie można uzyskać rabat na nowe elementy przy zwrocie używanych podzespołów lub komputerów.

Jakie wybrać podzespoły ?

Wybór elementów z tak dużego asortymentu może być trudny. Opieranie się na testach czasopism może prowadzić do błędnych wniosków, gdyż testy te zwykle nie uwzględniają stopnia awaryjności, problemów z przegrzewaniem, poborem prądu i hałasem wentylatorów oraz kompatybilności sprzętowej i programowej. W efekcie zwycięzcami szczególnie kategorii "ekono" bywają kompletne buble. Znacznie lepiej jest z produktami będącymi w czołówce kategorii "power" czyli tymi o największych możliwościach . Niestety częstą wadą zwycięzców tej kategorii jest wysoka cena. Tymczasem klienci chcą kupować produkty dobre i tanie. U nas dzięki bardzo szerokiej ofercie i zaopatrzeniu na bieżąco "pod zamówienie" nie musimy nakłaniać do zakupu tego co akurat zalega na półkach. Możemy zaproponować to co według naszego wieloletniego doświadczenia będzie działać dobrze i co nie sprawi nam (oraz Klientom) problemów. Oto kilka generalnych zasad stosowanych w naszej firmie:

Oto co obecnie polecamy:

Płyta główna i procesor. Są to najważniejsze elementy komputera. Polecamy rozwiązania na układach Intela. W prawdzie AMD wypada czasem nieco lepiej w testach szybkościowych, ale różnica ta jest niezauważalna dla użytkownika. Za to komputery na układach Intela pracują ciszej, stabilniej i pewniej. Są bardziej niezawodne, nie przegrzewają się tak łatwo i nie mają większych problemów z kompatybilnością sprzętową i programową. Dlatego szczerze polecamy zakup procesorów właśnie firmy Intel. To samo dotyczy płyt głównych. Z procesorami Intela najlepiej będą współpracowały płyty z układami Intela. Producenci godni zaufania to Asus, Intel, MSI, a z tańszych Gigabyte. Nie polecamy płyt firm PCChips, ECS i Asrock, chyba że jest silne ograniczenie budżetowe.

Karta graficzna Największe wymagania co do karty graficznej mają nowoczesne gry. Szybkość kart graficznych w grach jest wprost proporcjonalna do ceny. Dlatego o ile do pracy wystarczy prosta karta za 100 zł (nawet wbudowana), to do gier trzeba liczyć się z wydatkiem rzędu 500-1000 zł za samą kartę graficzną.

Pamięci. Ze względu na niezawodność i odporność na zakłócenia, zmiany napięć i temperatury polecamy pamięci Kingston, A-Data, Transcend i Corsair.

DVDRW . Dobrze jest wybrać napęd nieco droższy np. LG, Toshiba, Pioneer, Asus, Plextor. Tańsze napędy częściej się psują i nie czytają niektórych płyt. Polecamy LG - dobre, tanie, radzą sobie nieźle z gorszymi płytami i możemy w razie czego liczyć na serwis - także pogwarancyjny.

Twardy dysk. Jeżeli potrzebny jest mały dysk, to warto zauważyć, że dysk 160 GB niewiele różni się w cenie od 500 GB. Polecamy dyski Seagate, bo naszym zdaniem są niezawodne, szybkie i ciche. Do komputerów pracujących w trycie ciągłym polecam serie RAID.

Obudowy.  Polecamy obudowy In-Win, Coolermaster i Enlight, ponieważ są w nich montowane dobre i trwałe zasilacze. W zwykłych tanich obudowach zasilacze często się psują i często uszkadzają przy tej okazji podzespoły komputera. Jeżeli mamy cenne dane na dysku, to lepiej kupić obudowę z dobrym zasilaczem zwłaszcza, że większy wydatek zwróci się w ciągu ok. 2 lat. Powód jest prosty: lepsze zasilacze mają większą sprawność i mniej energii traci się na wydzielanie ciepła. Mają też lepsze filtrowanie napięcia i lepsze zabezpieczenia. Zmniejsza się ryzyko poważnej awarii. Dobrych zasilaczy nie znajdzie się w supermarketach.

Monitory. Polecamy monitory firm Samsung, Hyundai, NEC, Philips, a dla bardzo wymagających użytkowników monitory firmy EIZO lub droższe modele Samsunga.

Drukarki.  Zwykle wybierane są tanie drukarki atramentowe. Polecamy firmy HP i Canon ze względu na stosunkowo ekonomiczne drukowanie. HP cenimy też za dobry i szybki serwis. Koszt wydruku jednej strony wynosi od 10 gr. (czarny tekst) do 40 gr (kolorowa grafika). Drukarki innych firm są tanie i mają tanie tusze, ale zużywają je bardzo szybko i koszt może dojść do 80 gr./strona. Generalna zasada jest taka: im droższa drukarka tym tańsza eksploatacja i odwrotnie. Czyli jak mamy dużo drukować to warto kupić drogą drukarkę. I jeszcze jedno: tanie drukarki są jednorazowe. Po gwarancji można zapomnieć o naprawach, pozostaje utylizacja i zakup nowej drukarki.
 

Jak zmontować komputer ?

Oczywiście najlepiej zamówić u nas komputer już zmontowany. Nie ma dodatkowych kosztów, a jest pewność, że fachowiec zrobi to dobrze. Jeżeli jednak ktoś lubi majsterkować to przedstawię kilka wskazówek: Do montażu wystarczy jedno narzędzie: śrubokręt gwiazdkowy. Ale uwaga: Jeżeli pierwszy raz w życiu montujemy komputer to jest duża szansa, coś będzie nie tak jak trzeba. Poniższy opis jest rodzajem przepisu z książki kucharskiej. Jeżeli nie mamy doświadczenia może wyjść zakalec i to kosztowny !

Na wstępie kilka podstawowych uwag:

Montaż rozpoczynamy od instalacji procesora i pamięci na płycie głównej. Uwaga na wycięcia i układ wyprowadzeń - pamięć i procesor pasują tylko w jednym ustawieniu względem gniazda. Na procesorze montujemy wentylator. Musi on dokładnie dolegać do powierzchni procesora. Podłączamy zasilanie wentylatora do płyty (oznaczenie zwykle "CPU FAN"). Ustawiamy zworki na płycie zgodnie z opisem płyty. Płytę główną osadzamy na metalowej podstawie na kołeczkach dystansowych plastikowych lub metalowych. Przy metalowych kołeczkach warto stosować podkładki izolacyjne z obu stron płyty. Instalujemy i przykręcamy w obudowie napędy i dysk twardy. Podłączmy wtyki zasilania do płyty i innych urządzeń. Podłączamy kabel sygnałowy SATA z dysku do płyty. Tu uwaga, bo złącza SATA bardzo łatwo jest połamać. Następnie wkładamy i przykręcamy kartę graficzną. Do niektórych kart trzeba podłączyć dodatkowe zasilanie. Zgodnie z instrukcją płyty podłączamy diody świecące, głośnik, reset i włącznik power do płyty. Sprawdzamy prawidłowość montażu i podłączamy urządzenia zewnętrzne. Komputer gotowy.

Najczęściej popełniane błędy:

Góra dokumentu